Åslendevegen 375, 2825 Gjøvik   Tlf: 61 18 70 99

Forhandlere glutenfrie varer
18-1-btnMndTips.jpg
3-1-btnRavaren.jpg
4-1-btnUtvalgte.jpg
5-3-dekor.jpg
   
   

Nytt tilbygg åpnet

Just in time til julestria, åpnet vi vårt nye tilbygg den 13. november 2010.

Nytt tilbygg 2010

Vi er stolte av å ha åpnet en ny avdeling av vårt bakeri i Åslendet. Helt siden 1954 har det vært lefsebakeri i Granlund, og vi har utvidet en rekke ganger. Nå har vi bygd et ”bakeri for fremtiden”. Vi valgte å markere dette med en omvisning og offisiell åpning.

Bilder i inngangspartiet
Et utvalg av historiske bilder i inngangspartiet.

Skap i inngangspartiet
Vårt nye "museum".

Potetlager
Nytt potetlager med god takhøyde.

Potetkoking
Vi har doblet kapasitetet på potetkoking.

Utdeling av skumsjø-kebab
Utdeling av Skumsjø-kebab.

Filmvisning paa lageret
Filmvisning fra byggeperioden inne på
vårt nye ferdigvarelager.

Åpningstale
Åpningstale

Offisiell snorklipping
Offisiell snorklipping.

Driftsleder Dan Heimstad
Driftsleder Dan Heimstad kjører
igang anlegget.

Kaker
Kaker må man ha når man feirer nytt tilbygg.

 

Milepæler og historien om Engers Lefsebakeri.

Førti og femtitallet.
Fem søsken, Olaug, Ottar, Reidar, Signe og Leif Enger bakte alle lefser i sine kjellere og uthus i Åslendet. Oddveig og Reidar giftet seg i 1949, og i 1954 startet de sitt eget efsebakeri i kjelleren, etter tidligere å ha jobbet hos Reidars eldste bror. Dette var  åndverk med kjevle, og steiking på takke. Oppskriften på lefse og lompe hadde familien tilegnet seg gjennom mange års erfaring. Den samme resepten brukes i dag!

På 60-tallet kjøpte de det gamle losjelokalet Sagatun og etablerte bakeriet der. Nå begynte en kontinuerlig utvikling, med kjevlemaskin som første nyvinning. Ragnar tok over driften i 1979 og fortsatte utviklingen av bakeriet. Det ble mange nye tilbygg og nye maskiner, og en nyutviklet helautomatisk produksjonslinje ble installert i 1983 og dette førte til store omveltninger i bransjen. Det ble nærmest umulig å konkurrere i markedet for dem som ikke investerte i ny teknologi.

I 1996 ble driftselskapet overtatt av Mustad Industrier, en aktiv eier med langsiktig perspektiv og stor tro på Engers Lefsebakeri. Etterspørselen etter våre varer har hele tiden økt, og krav til økt produksjon og bedre fasiliteter for de enkelte produksjonsledd har vært stor.

Ved å flytte boligen til Oddveig og Reidar et par km sør i bygda, fikk vi i 2009 frigjort tomta og kunne ta i bruk hele eiendommen til bakerivirksomheten. Det er viktig for oss å bevare og videreutvikle virksomheten i Åslendet. Her er den lojale og lokale arbeidskraften. Vi holder til midt i vårt primærmarked, som er ”Nordre Østlandet”. Det er et landlig, men likevel sentralt utgangspunkt for distribusjon av ferskvarer.

Mens vi i 1980 var rundt 10 ansatte med bakekapasitet på 100 pakker i timen og solgte til  0 butikk-kunder, er vi nå 35 fast ansatte, og kapasiteten er 2 400 pakker pr time. I  oppsesongen før jul er rundt 80 medarbeidere engasjert i bakeriet når driften går døgnet  undt. 9 biler distribuerer daglig rykende ferske lomper og lefser til våre 450 utsalgssteder i dagligvarebutikker, bensinstasjoner og kiosker.

Designet av M8. Utviklet av Tag Studio AS.